1 ФОРМУВАННЯ АКТИВУ ГРУПИ
Куратор групи – це наставник та організатор, вихователь та консультант для студентів групи.
Він повинен направляти виховну роботу, розвивати у студентів активність, самостійність, ініціативу, почуття відповідальності та цікавості до навчання.
Куратор повинен приймати участь у створенні активу групи, формуванні згуртованого, працездатного колективу, сприяти тому, щоб у групі завжди мали місце прояви дружби, взаємодопомоги, високої свідомості, самостійності та ініціативи.
Для організації виховної роботи на зборах груп обираються староста, заступник старости, профорг, фізорг, культорганізатор, член студради, якого рекомендує група для затвердження.
Староста групи підбирається куратором групи та погоджується з завідуючим денного відділення.
До активу повинні входити авторитетні студенти, які мають досвід громадської роботи та добру успішність, високі моральні якості.
Фізоргом краще обирати студента, який займається певним видом спорту та цікавиться спортивним життям.
Культоргом – студента, який приймає участь у художній самодіяльності, або який любить та розбирається у мистецтві.
Членом студентської ради– чуйну, чесну, принципову людину.
На першому курсі актив потрібно обирати через два-три тижні перебування студентів у коледжі, після того, як студенти краще пізнають один одного, знайдуть спільні інтереси.
Підбираючи актив групи, куратор, маючи свої спостереження, пропонує кандидатури, враховуючи думку колективу групи, а також дані анкет, що виявляють спрямованість особистості.
2 ОБОВ’ЯЗКИ ТА ПРАВА АКТИВУ ГРУПИ
Виховання авторитетного та працездатного активу, систематичний та діловий контакт куратора з активом багато в чому визначають ефективність виховної роботи. Від роботи активу залежить формування колективу груп, успішність активність студентів.
Для того, щоб виховна робота була більш ефективною, важливо розподілити обов’язки членів активу групи, які повинні чітко собі уявити їх: кому вони підпорядковуються, з ким повинні вирішувати поточні питання.
Знання своїх обов’язків підвищує персональну відповідальність за доручену ділянку роботи.
Незнання прав та обов’язків породжує внутрішнє невдоволення, знижує ініціативу.
2.1 ОБОВ’ЯЗКИ СТАРОСТИ:
- вести щоденний персональний облік відвідування студентами груп лекційних, лабораторних та практичних занять, підведення підсумків за кожний тиждень із зазначенням причин пропусків занять та запізнень;
- спостерігати на лекціях, лабораторних та практичних заняттях за станом навчальної дисципліни студентів;
- призначати на початку кожного дня чергового в групі для забезпечення занять навчальними посібниками, збереження обладнання, дотримання чистоти та визначеного розпорядку;
- сповіщати студентів про зміни в розкладі занять;
- доводити до відома навчальну частину або завідуючого денного відділення у випадку відсутності на заняттях викладача (більше 20 хв.). Якщо навчальна частина поставила заміну заняття, прибути з групою в зазначену аудиторію;
- впроваджувати у життя групи розпорядження навчальної частини, завідуючого денним відділенням, директора коледжу;
- організовувати чергування групи у коледжі;
- своєчасно інформувати куратора з усіх питань, що виникають в групі;
- забезпечувати явку студентів на заходи, які проводять у коледжі;
- вести необхідну документацію;
- кожного тижня по вівторкам знайомити завідуючого денного відділення з рапортичками за попередній тиждень;
- разом з куратором групи готувати звіт групи за місяць та пред’являти його зі всіма документами (звіти групи за тижні, довідки про чергування в гуртожитку, медичні довідки, повістки з військового комісаріату та ін.) завідуючому денним відділенням в перший четвер наступного місяця.
2.2 ОБОВ’ЯЗКИ ПРОФОРГА:
- організовувати облік членів профспілки, слідкувати за дотриманням статутних норм при прийомі до профспілки та припинення членства у ній;
- представляти інтереси членів профспілки при розгляді трудових індивідуальних спорів вирішувати питання побуту, житла у гуртожитку студентів профспілки;
- вирішувати питання, разом з профкомом студентів коледжу, надання матеріальної допомоги членом профспілки;
- приймати участь у роботі профкому студентів коледжу.
2.3 ОБОВ’ЯЗКИ ВІДПОВІДАЛЬНОГО ЗА КУЛЬТУРНО-МАСОВУ РОБОТУ:
- виявляти у студентів різні здібності, особисті інтереси та залучати їх до предметних та технічних гуртків, гуртків художньої самодіяльності;
- організовувати культпоходи у кінотеатри, театри, музеї, на концерти, вистави;
- проводити дискусії та диспути з обговоренням огляду тих кінофільмів або театральних постанов, літературних новинок, які спрямованні на формування естетичного смаку, естетичної позиції студента, організовувати лекції, диспути з проблем норм та культури поведінки;
- проводити зустрічі з письменниками, поетами, художниками, скульпторами, іншими митцями;
- готувати і проводити вечори відпочинку в групі, коледжі, готувати і проводити читацькі конференції.
2.4 ОБОВ’ЯЗКИ ФІЗОРГА:
- залучати студентів до спортивних секцій та гуртків, допомагати комплектувати команди для участі у змаганнях на першість відділення та коледжу;
- вести контроль за фізкультурними заняттями студентів, за відвідуванням спортивних секцій та гуртків.
2.5 ОБОВ’ЯЗКИ ЧЛЕНА СТУДЕНСЬКОЇ РАДИ:
– забезпечувати і захищати права та інтересів студентів групи, коледжу;
- забезпечувати виконання студентами своїх обов’язків;
- сприяти навчальній та творчій діяльності студентів;
- сприяти у створенні необхідних умов для проживання і відпочинку студентів;
- сприяти працевлаштуванню випускників.
3 КОНТРОЛЬ ЗА РОБОТОЮ АКТИВУ ГРУПИ
Виховання відповідальності неможливе без вірно організованого контролю. Робота активу повинна контролюватися наступними посадовими особами:
- староста: куратором, завідуючим денного відділення;
- профорг: куратором, відділенням, профспілкою;
- фізорг: куратором, керівником фізичного виховання;
- культорг: профоргом, куратором, профспілкою студентів коледжу;
- член студентської ради: студентською радою коледжу.
Студентські збори є важливими засобами контролю за роботою активу та розвитку громадської активності студентів. Постанови зборів повинні бути короткими, конкретними та змістовними, потрібно чітко визначати завдання, терміни виконання та відповідальних осіб. Членам активу необхідно вести спеціальний облік усієї роботи, що допоможе плануванню та контролю.
Куратору необхідно мати тісний зв’язок зі студентським активом групи, обговорювати їх права та обов’язки. Основним засобом роботи куратора повинно бути ділове спілкування з активом групи, форма якої є бесіда, порада, аналіз навчальної діяльності та життя студентів, конфліктів, що виникають у групі, ліквідація причин, які їх породжують.
Актив повинен звітувати перед колективом групи. Порушення цієї умови веде до відриву активу від колективу та втрати довіри і поваги у студентів. Тому спілкування куратора з активом і робота з групою не повинні протиставлятися активу та колективу, а вести до єдності їх дій. Куратору спільно з активом групи необхідно цікавитись домашнім побутом студентів, їх оточенням.
Якщо дехто із студентського активу халатно ставиться до своїх доручень або не справляється з ними, йому необхідно надати допомогу або винести догану чи поставити питання про його перевибори. Староста, який погано виконує свої обов’язки, може бути звільнений з посади директором коледжу, за поданням завідуючого денним відділенням та куратором групи.